Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Na biało i na niebieskoPozostajemy trochę pod wpływem kolorów. W Gdyni, za sprawą wywieszonych flag, dominują teraz: biały i niebieski. Zebrałem dzisiejsze widoki w tych barwach. Większość z ul. Jana z Kolna, plus jedno z ul. Polskiej.

Flagi wywieszono oczywiście w związku z kolejną rocznicą wyzwolenia miasta. Dzień dzisiejszy - jak to często bywa - przyjęto symbolicznie, jako dzień wyzwolenia śródmieścia, podczas gdy całe walki o wyzwolenie miasta trwały ponad dwa tygodnie. Na nowo odkrytym przeze mnie blogu "Gdynia w której żyję", autor Michał Sikora podaje (cytując inne wydawnictwo), jak postępowało wyzwalanie miasta.

Znany gdyński historyk – batalista E. Kosiarz w jednej ze swoich książek pt.: ,,Wyzwolenie Polski północnej 1945” podaje następujące daty wyzwolenia poszczególnych gdyńskich dzielnic:

- 21 marca – wyzwolony został Wielki Kack, wtedy jeszcze formalnie nie należący do Gdyni
- 23 marca – wyzwolono Mały Kack
- 25 marca – Wehrmacht opuścił Witomino i Orłowo
- 27 marca – Niemcy opuścili Cisowę, Chylonię i Grabówek
- 28 marca – wyzwolone zostało Śródmieście i port
- 5 kwietnia – po zaciętych walkach na Kępie Oksywskiej. Niemcy w dwóch kolejnych nocach ewakuowali na Półwysep Helski około 35 tysięcy swoich żołnierzy i nieco cywilnych uciekinierów.


Poniżej jeszcze dwa przykłady, że walka na froncie budowlanym trwa. A jak to podczas walki: czasem coś spłonie, a czasem najpierw trzeba coś zburzyć, aby powstało nowe.


Dawny skład materiałów budowlanych i opału w stanie postępującego rozkładu.Trwa przeobrażanie dawnych zakładów POSTI na szkołę.


*  *  *  *  *  *  *

Black Sabbath - War Pigsśroda, 28 marca 2012, slawnw

Polecane wpisy