Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Nasza droga benzyna
Rumia - główna droga przelotowa - ul. Jana III Sobieskiego


Nasze społeczeństwo widocznie ma już dość niewidzialnej ręki rynku i coraz głośniej kręci nosem na ceny paliw (faktem jest, że nasi rządzący swoją - widzialną już - rękę przyłożyli). Nawet chce blokować - jeżdżąc 40 km/godz. - z takim trudem wybudowane autostrady, abyśmy mogli jeździć o setkę więcej. A miało być tak pięknie, co? Konkurencja, która wymusi tanie ceny i takie tam dobrodziejstwa, które miały stać się naszym udziałem, gdy tylko zniknie z naszej rzeczywistości gospodarka centralnie sterowana - wszystko jakoś najlepiej sprawdza się w teorii. W praktyce bywa już różnie. Jak szyderczy śmiech historii brzmią dziś słowa, które wypowiedział "wieki temu" pewien "polityczny" podczas jednej z politycznie poprawnych posiadówek podczas mojej służby wojskowej: "kapitalizm jest zły, bo doprowadza w gospodarce do konkurencji, która w linii prostej prowadzi do powstawania monopoli". Niezłą polewkę mieliśmy z niego wtedy. Ale jednak coś w tych słowach jest...

No, ale do rzeczy: co tu robią te zdjęcia w związku ze związkiem?
Powyższe nie ma bezpośrednio żadnego związku z paliwami. Ale już pośrednio... Nie zliczę ile razy przejeżdżałem obok widocznego na zdjęciu miejsca. No i tak sobie jeździłem i jeździłem, aż nagle... coś mi się pusto zrobiło tutaj.
Stały sobie zabudowania i już ich nie ma. Zacząłem wertować pliki w szarych komórkach. Tam była jakaś duża firma budowlano-transportowa swego czasu...  Przez długi czas nijak nie mogłem sobie przypomnieć jej nazwy i w sumie sobie odpuściłem. Aż tu nagle jakieś połączenie nerwowe się odblokowało: Fimak! Tak to się nazywało. W internecie natrafiam tylko na mizerny ślad potwierdzający stan mojej pamięci: "Ryszard Figurski. Właściciel firm "Fimak" i "Figra Holland Ltd.". Jedna sprowadza do Polski alkohol, druga benzynę i holenderskie ciężarówki daf. Zbudowana przy wjeździe do Gdyni od strony Rumi wielka stacja benzynowa kosztowała 25 mld." (fragment opisu z tyg. "Wprost" z roku 1991).

Tyle tylko znalazłem w sieci. Kto dziś pamięta, że właśnie ta firma kupiła byłą stację CPN w Cisowej (obecnie Orlen), a jej resztki starego zadaszenia leżały sobie na placu, gdzie dziś stoi Castorama obok stacji PKP w Rumi. Kto dziś również pamięta, że zanim powstał obecny market, w pierwszych latach naszego kapitalizmu już zaczęto wykonywać wykopy pod dom handlowy "Fimaka". Później pojawiły się chyba przekręty z paliwami, czy też alkoholem... Rozpoczęte wykopy zasypano, o firmie słuch zaginął... Tak samo zniknął z listy najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" sam Ryszard Figurski. W 1990 - 19, w 1991 - już 48. Później już nie notowany (na liście).


Poniżej: chyloński wkład w sektor paliwowy. Zdjęcia pochodzą z lata 2009, ale chyba niewiele się do dzisiaj w tym miejscu zmieniło. Czyżby kolejne miejsce na osiedle mieszkaniowe? Kto wie? Jednak przez wiele lat znajdowała się tu - przy ul. Puckiej - baza paliwowa CPN, z własnym oddziałem straży pożarnej, której fragment "obserwacyjny" widać na ostatnim zdjęciu. Fotki oczywiście czekają na zmiany w otoczeniu - wtedy nabiorą wartości.

*  *  *  *  *  *  *

A propos ostatniej fotki...

Jimi Hendrix - All Along The Watchtower

piątek, 27 stycznia 2012, slawnw
Tagi: rudery

Polecane wpisy

Komentarze
2012/01/29 16:35:00
Pamiętam te stare dzieje gdy Figurski otwierał w Cisowej stację paliwową Figra-Holland (przedtem stała tu bardzo biedniutka stacyjka CPN-u). Nowa stacja wyglądała na tym tle prawie światowo, oprócz sprzedaży paliw i smarów, był mały sklepik samoobsługowy. No a budowa i otwarcie stacji to było niesłychane wydarzenie, bo Figurski w swoim prywatnym śmigłowcu krążył nad Cisową (mam to gdzieś jeszcze nagrane na VHS, moją starą kamerą), lądował też nim obok stacji. Jednym słowem wszystkim kopary poopadały (zwłaszcza w tamtych czasach).
-
slawnw
2012/01/31 18:38:27
O śmigłowcu to nie wiedziałem. Chyba jednak zbyt długo Figurki stacją się nie nacieszył, z tego co pamiętam. Cóż, wielu ludzi w czasach przemian, chciało zbyt szybko zbić majątek.
-
2014/11/08 03:09:03
Reklama telewizyjna firmy Figra Holland z 1990 roku: www.youtube.com/watch?v=RlfU-Nh2IfI