Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Szał świątecznych zakupówNastał czas intensywnego opróżniania portfeli (lub wręcz zadłużania się), zwany świątecznym szałem zakupów. Oczywiście dzisiejsze "szały" różnią się znacznie, od tych z czasów minionych, tak jak chociażby gotowanie ryżu - już niczego nie trzeba chować pod kołdrą, tak jak i towaru pod ladą. Spójrzmy mimo wszystko, posiłkując się "Gdynią w gazetach", gdzie można było "zaszaleć". Poniżej: przykładowe gdyńskie "pierwsze razy" (i jeden - drugi).Na początku roku 1959, gdy kończono budowę kolejowego dworca głównego, a odnowione kino "Mimoza" (przy ul. Portowej) otwierało swoje podwoje po remoncie, otwierano "pierwszy w Gdyni samoobsługowy sklep spożywczy. Na ten cel przerabia się sklep przy zbiegu ul. Kopernika i Świętojańskiej. Zaraz po świętach (wielkanocnych - przyp. moje) MHD przystąpi do przeróbek sklepu nr1 przy ul. Świętojańskiej (mniej więcej naprzeciwko kina "Warszawa") również sklep samoobsługowy, chcąc go otworzyć 1 maja".
*Dz.B.-18.02.1959.Dwa lata później - w 1961 roku - powstała już "super jednostka handlowa" - pierwszy Super-SAM, przy ul. Starowiejskiej. Ale o tym obiekcie już była tu wzmianka.W międzyczasie (latem 1960 roku) powstał drugi sklep "Delikatesów" w Gdyni przy ul. Władysława IV, bo jak informowała ówczesna prasa: "Jak na wielką Gdynię, "Delikatesy przy ul. Świętojańskiej są stanowczo za ciasne".
Za to te nowe... "Sklep ten jest bardzo duży (ok. 850 m kw. powierzchni), wprawdzie dość wąski i miejscami niski, ale długi jak gdańskie "Delikatesy". Każde stoisko (a będzie ich 8) posiada swój podręczny magazyn. Przy stoisku tzw. interwencyjnym dyrektor planuje zainstalowanie probierni drogich win, koniaków i kawy, jeśli uzyska na to zgodę Wydziału Handlu. [...] Gdynia zyskuje jeszcze jeden ładny sklep".
*Dz.B.-16.07.1960.


*  *  *  *  *  *  *


Kupić, sprzedać można wszystko. No, prawie wszystko...
Długas na wyciszenie się po zakupowym szale.

Porcupine Tree - Buying New Soul
niedziela, 18 grudnia 2011, slawnw

Polecane wpisy