Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Pętla po Chylońskiej
Kilka ujęć z wyrywkowego przeglądu ulicy Chylońskiej. Rozpocznę przy niepozornym kamieniu, znajdującym się kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania ulicy Chylońskiej i Kcyńskiej. Wiele lat temu myślałem, że to taka resztka obelisku "ku czci", ale nie... Jest to słup pocztowy, zwany też kamieniem milowym. Jak informuje jedna z publikacji Urzędu Miasta Gdynia: "Jego historia jest nieznana. Postawiony został prawdopodobnie w XIX wieku. Kamienie milowe ustawiane były przy traktach pocztowych i wyznaczały odległość i czas przebytej drogi. Stosowano słupy milowe oznaczające dwie godziny jazdy konnej, półmilowe, czyli jednogodzinne i ćwierćmilowe - półgodzinne. Każdy z rodzajów słupów miał inny kształt i wysokość. Jazda szlakiem oznakowanym słupami pozwalała łatwo orientować się w odległościach".Przez chwilę przystanąłem w miejscu, w którym nie raz przyszło mi stanąć w dłuuuugim ogonku osób chcących napełnić turystyczną butlę gazową. Gazownia coraz bardziej kurczy się terytorialnie, więc może i ten obiekt w przyszłości zniknie z powierzchni? Nawet nie wiem, czy obecnie punkt wymiany butli, to tylko napis, czy też działa on nadal?W końcu przystanąłem przy tym "pancernym kiosku" i uwieczniłem go dla potomności. Środki ostrożności, zastosowane przez właściciela są wprost proporcjonalne do opinii, jaką cieszy się zakątek miasta w okolicach ul. Zamenhofa.Tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Morską znajduje się punkt zwrotny, który kieruje nas w okolice pierwszego punktu naszej przechadzki po ulicy Chylońskiej - kamienia milowego. I tak jak tamten "kamlot", tak i powyższy drogowskaz służył do określania odległości w czasach minionych. Gdyby tak zerwać "tłumiki", to najprawdopodobniej ukazała by się nazwa restauracji lub baru, wraz z odległością do niego.

No ale żeby się tak w kółko bez celu po Chylońskiej nie szwędać...Na komputerowych wizualizacjach wygląda to (jak to zwykle bywa) trochę lepiej - bardziej smukłe są iluminacje, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Taka nagła ucieczka z ulicy Chylońskiej była mi niezbędna do spójnego - wodnego - połączenia z muzyką.


*  *  *  *  *  *  *

Zmiana nagła, tak jak nagle zapukał do naszych drzwi grudzień i (być może?) zamrozi nam wodę...


The Waterboys - Decemberczwartek, 01 grudnia 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
facetmorski
2011/12/02 13:15:08
Na Żwirowej zawsze sam wymieniam tłumik,.. fontanna to jakiś koszmarek,...tam tylko buldożer by pomógł.
Pozdrawiam
-
slawnw
2011/12/04 21:14:08
Fontanna ma już swoje lata. Zbudowana w 1974 roku. Remontowana w 1993. Może więc rzeczywiście czas na zmiany? Chociaż nie obyłoby się zapewne bez protestów...
-
2011/12/05 00:56:30
W okolicach znaku "Tłumiki" stał znak o ile pamiętam "Restauracja Chylońska", potem "Bieżnikowanie"... a December wraz z resztą płyty mam na winylu :)
-
2011/12/06 20:29:42
Kamień milowy na ul. Chylońskiej postawiono przed 1873 rokiem, podaję za historią Cisowej: gdynia-cisowa.info/index.php?mod=content&parent=0&path=187