Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Dworce do wymiany

Pomyślałem, że zrobię sobie kilka ujęć ważniejszych "obcych" dworców kolejowych (we Wrzeszczu i Sopocie), które w niedalekiej(?) przyszłości mają zmienić się nie do poznania. Patrząc jednak na to, że proponowane projekty nowych dworców już na starcie spotykają się z krytyką, to jednak myślę, że trochę dłużej sobie na nie poczekamy. Może szybciej doczekamy się podróży z Gdyni do Warszawy w czasie 2,5 godziny? W sierpniu pojawił się krzyczący tytuł: "Do Warszawy w dwie i pół godziny. To już pewne!". A w nim: 20 szybkich pociągów Pendolino trafi na polskie tory za trzy lata. Spółka PKP podpisała właśnie umowę, która pozwoli dofinansować projekt zakupu z pieniędzy unijnych. Pociągi będą osiągać prędkość do 220 kilometrów na godzinę. Pasażerowie odczuje zmiany, podróż będzie przebiegała w ciszy i komforcie, którego trudne obecnie szukać w polskiej kolei.Przejazd w takich warunkach zmieni się nieznacznie, maksymalnie bilet w pierwszej klasie kosztować ma ok. 150 zł. Pociągi będą jeździć co godzinę. Podróż z Gdyni do Warszawy potrwa dwie i pół godziny, a ze stolicy do Katowic i Krakowa równo dwie godziny.

Wszystko ładnie pięknie, ale coś mi się wydaje, że z tym prognozowaniem cen biletów to tak jak z prognozowaniem kursów walut. Lub - tak jak to było w przypadku autostrad - z 3 dolarami za przejazd 100 km, które wg. prognoz w 1996 roku mieliśmy płacić za przejazd nimi. Dzisiaj chcielibyśmy, żeby tak było...
*  *  *  *  *  *  *

Jak się wysili wyobraźnię, to tu na miejscu można odnaleźć amerykański sen, co widać na teledysku. Dla jednych będzie to żałosna próba odczarowania szarości PRL-u, dla innych - ciepłym wspomnieniem lat minionych.

Maryla Rodowicz - Ballada Wagonowaśroda, 23 listopada 2011, slawnw
Tagi: PKP

Polecane wpisy