Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Znikająca wieśDziś w większości wpis porządkowy, ze zdjęciami, które już na blogu zaistniały.


Blog w swoim krótkim żywocie może pochwalić się zdjęciami budynków, których już zrobić się nie da. I nie chodzi tu o zwykłe zatrzymanie w kadrze konkretnej chwili, czy też sytuacji. Budynki starej zabudowy miasta na powyższych trzech zdjęciach (ul. Żeromskiego i św. Piotra) już nie istnieją. Nie są one niczym szczególnym, ale mnie akurat cieszy, że udało się zachować dla potomności takie widoki.

Wiele lat temu w tych okolicach miała miejsce zorganizowana akcja burzenia "wsi". W 1930 roku ówczesna prasa informowała: "W lipcu rozpoczęło się usuwanie baraków w dzielnicy "chińskiej". W okolicy ul. św. Wojciecha rozebranych zostanie dziesięć baraków, a właściciele ich otrzymają działki rolne w wielkości 500 metrów kw. z majątku państwowego Witomino. Opłata tytułem dzierżawy będzie bardzo niska. Przewiezienie baraków odbędzie się na koszt Skarbu Państwa.".

Korzystając z coraz rzadziej zdarzających się jesienią słonecznych chwil, zarejestrowałem małe zniknięcie w cieniu powiększania się terenu miasta w Orłowie.Widok sprzed dwóch lat, poniżej - współczesny. Trudno uwierzyć, że powyższy "zegar słoneczny", to to coś, co wystaje dzisiaj z plaży. Proszę proszę, jak to nam się Gdynia rozrasta...

*  *  *  *  *  *  *

Było dziś o znikaniu...

INXS - Disappearczwartek, 20 października 2011, slawnw

Polecane wpisy