Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Powiew wschodu

Zauważona przeze mnie maleńka zmiana wystroju sklepu (zakątek ten niedawno tu wystąpił), zaowocowała kilkoma zdjęciami z zapachem wschodu, no bo mnie jednoznacznie tak kojarzy się nazwa sklepu "Prawilni".Przechodząc obok budynku remontowanego dworca głównego, wyraźnie usłyszałem pracowników, którzy posługiwali się językiem rosyjskim (bądź podobnym). Później skojarzyłem to - myślę, że słusznie - z lubelską rejestracją widocznego powyżej kamaza. Z Lublina rzut kamieniem do wschodniej granicy...Kamaz z poprzedniego zdjęcia wygląda mi na ciut zbyt nowoczesny aby go nazwać pamiątką PRL. Za to ten powyższy to w pełni zabarwił ulicę 10 Lutego czasem minionym.Długo polowałem na te jeżdżące zazwyczaj w parze dwa kamazy. W końcu (oczywiście przypadkowo) udało się złapać jednego z nich w pełnej krasie. Chociaż nie udało mi się wyłapać chmury czarnego dymu, który przy ruszaniu roztaczają za sobą te egzemplarze, to i tak powiew wschodu zaznaczył się wyraźnie na zdjęciach.

*  *  *  *  *  *  *

Czas teraz na nieco rozciągnięty dodatek muzyczny
Początkowo tylko przez zwykłą przekorę chciałem dołączyć piosenkę Raya Wilsona, która ostatnio wpadła mi w ucho. Chodziło o tytuł - American Beauty. Coś jak american dream, za którym wielu goni. Ciekawie o piosence (nie o samym teledysku, "który niewiele ma z nią wspólnego") opowiada sam autor (wywiad): "Pisząc ją, wyobrażałem sobie, że jestem amerykańskim żołnierzem, który ją śpiewa. Wyobraź więc sobie, że jesteś żołnierzem armii amerykańskiej i śpiewasz te słowa, a potem wczytaj się w nie - wtedy być może zrozumiesz, o czym śpiewam w tej piosence. Ów żołnierz kwestionuje w niej swój amerykański sen; pyta: gdzie on jest? On sam jest w Afganistanie, Iraku czy jeszcze gdzieś indziej... i stawia znak zapytania nad tym swoim snem. O tym właśnie opowiada ten utwór.".

Czy podobne pytania stawia sobie (tunelowy?) grajek, którego często można spotkać w podziemnym przejściu pod torami w pobliżu nowego biurowca Prokomu? Po wymianie z nim zaledwie kilku zdań trudno to ocenić. Za to od razu w jego głosie wyraźnie zaznacza się "wschodni wiatr".  Jak sam przyznał - jest z Ukrainy...


Ray Wilson & Stiltskin - American Beauty
piątek, 21 października 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/10/21 19:43:53
Co do Kamaza należy do firmy PRK Lublin napewno nie ma tam żadnych pracowników za wschodniej granicy .Znam wiekszość zatrudnoinych tam ludzi jeżdzę unich w na wynajmie.
-
slawnw
2011/10/21 20:30:29
Nie stwierdziłem, że to byli kierowcy. To byli raczej zwykli robotnicy budowlani, którym łatwiej było się posługiwać obcym językiem pomiędzy sobą niż polskim, więc nie byli raczej Polakami. :)
Powodzenia przy pracach przy makiecie. :)
-
2011/10/22 13:10:24
W Warszawie normą jest spotkać ukraińskich kierowców autobusów ZTM-u. Pozdrawiam!
-
slawnw
2011/10/23 21:05:51
No tu mnie trochę zaskoczyłeś, bo kiedyś sobie wymyśliłem, że jeśli będzie tak, że jeśli w komunikacji miejskiej bez trudu będzie można za kierownicą spotkać imigranta, to będzie znaczyło, że Polska to bogaty kraj. Czy to już ten czas...?
Pozdrowienia. :)
-
2011/10/30 18:34:12
Fajne wyszło to zdjęcie przejścia pod torami, wyszło lepiej niż bym się spodziewał :) Btw. w nocy całe oświetlenie jest włączone.
-
slawnw
2011/11/03 19:16:05
Mam jedno trochę lepsze, gdzie lepiej widać muzyka, ale ze względów ochrony wizerunku w nieobliczalnym internetowym świecie poszło to.
-
2011/11/03 20:57:03
A pamięta ktoś ciepłownię która znajdowała się między dzisiejszym biurowcem Prokomu, a torami? Teraz jest tam parking. Dymiła jak parowóz, ale swoje zadanie chyba spełniała. Teraz jest bardziej ekologicznie dla centrum Gdyni. Jedynym śladem po niej to chyba te rury ciepłownicze, które tam zostały. Pamiętam że z przedszkolem (a może na początku podstawówki) byliśmy zwiedzać tę ciepłownię. A nie był to zbyt bezpieczny obiekt dla dzieci, pamiętam tylko że było brudno, gorąco i chodziło się po takich ażurowych metalowych pomostach.
-
slawnw
2011/11/06 12:23:30
Mam mały zaczątek wpisu o ciepłowniach. Właściwie o takiej jednej. ;)