Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

B jak cisza
Znowu poszedłem łyknąć trochę ciszy. Tym razem - oprócz odkurzania przeszłości - doszło również do przypadkowego odkrycia. Właściwie, to początek odkrycia stoi sobie w cieniu drzew przy skrzyżowaniu ul. Kopernika i Bp. Dominika. Niepozorny, metalowy kierunkowskaz z mało już czytelnymi wizerunkami noża i widelca (główną część zawłaszczyła sobie reklama pobliskiej apteki), które jednoznacznie powinny wskazywać na bliskość restauracji. Takowej jednak nie ma w pobliżu. Rzut oka na "PRL-owski" plan miasta i wszystko stało się jasne: restauracja "Bałtycka" przy ul. Szenwalda 16 (tak się kiedyś ona nazywała).
Gdzież ona jednak się znajdowała? No tak, tak to jest, gdy człowiek chodzi z głową w chmurach, lub gapi się w chodnik...W pomieszczeniach, gdzie kiedyś można było zaspokoić głód - taki przyziemny - dziś można zaspokoić głód wiedzy. Swoją drogą, to niebywałe, że do tej pory pozostały pamiątki na elewacji po poprzednim przeznaczeniu pomieszczeń. A czytelnia naukowa - jak mnie poinformował jej pracownik - istnieje tu od 1993 roku.


*  *  *  *  *  *  *

Dla tych, którzy potrafią cieszyć się ciszą. Nawet w miejskich klimatach.

Depeche Mode - Enjoy The Silenceśroda, 19 października 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/10/20 01:04:29
Można przy okazji wymienić inne restauracje gdyńskie które odeszły w niebyt. Na przykład restauracja "Dietetyczna" na rogu Abrahama i Armii Krajowej (wtedy 22 Lipca), teraz są tu delikatesy. Albo restauracja "Złoty Róg" usytuowana przy parkingu na Władysława IV, obok Obrońców Wybrzeża. Potem przez krótki okres czasu była tu restauracja grecka (nazwy nie pamiętam) a teraz rozsiadł się tu Alior Bank.
-
slawnw
2011/10/20 16:06:06
Okazja może się nadarzy, nawet miałem już jedno zdjęcie dla takiego restauracyjnego wpisu, ale pomysł się gdzieś zawieruszył pod natłokiem innych wydarzeń.