Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

OkrąglakiDziś już bez wymądrzania się. Same suche fakty i nielegalne przedruki, aby zobaczyć to, co trudno wyrazić słowem. To znaczy: dałoby się, ale lepiej jednak móc coś zobaczyć z dawnych lat na własne oczy, tym bardziej, że żadne "okrąglaki" z dzisiejszego wpisu - z różnych powodów - nie istnieją.Zdj. z albumu "Gdynia" - Maria i Andrzej Szypowscy
Na powyższym zdjęciu widać w całej - dachowej - okazałości budynek, którego plastycznego opisu "od dołu" w wykonaniu Grega trzeba poszukać w komentarzach do tego wpisu.
Zdjęcie z nieistniejącej już strony internetowej i niewiadomego mi pochodzenia przedstawia widok innego "okrąglaka" (też chyba z typu "zacisznych spelun"?), który znajdował się przy istniejącym, ale też w pewnym sensie nieistniejącym, skrzyżowaniu. Ulicę Bohaterów Stalingradu przemianowano w odpowiednim czasie na Orłowską, ale zanim to nastąpiło, miał powstać tu dużo okazalszy okrągły budynek.
Zdj. "Gdynia w gazetach" - Małgorzata Sokołowska
W roku 1986 roku miał powstać przy wspomnianym skrzyżowaniu taki właśnie "pierwszy obiekt całej sieci pięciogwiazdkowych hoteli PLL "Lot", które zamierza się wybudować w Polsce" - jak informował wtedy "Dziennik Bałtycki". Nieźle musiało się wtedy "Lotowi" powodzić, skoro miał on przy okazji niedoszłej budowy wziąć na siebie także zagospodarowanie łazienek plażowych i mola. Jak wiemy, nic z tych planów nie wyszło... Nie pierwszy to taki przypadek i nie ostatni w historii miasta, gdy plany pozostały tylko na papierze.


*  *  *  *  *  *  *

Do miliona zgasłych gwiazdek dodajemy więc pięć hotelowych. Grupa The Brew zaprezentuje się w utworze z albumu "A Million Dead Stars" - "Just Another Night", bo będzie trzeba poczekać przynajmniej jedną noc na kolejny wpis.

The Brew - Just Another Night


sobota, 27 sierpnia 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/08/28 06:03:01
:D Ten Hotelik to jakiś latający spodek

Przy okazji szukając zdjęc z moich okolic na google znalazłem to
otodom.pl/dom-gdynia-leszczynki-270m2-5-pokoi-450000-pln-id9182302.html

Nie wiedziałem że to ma jakiegoś właściciela, a tego nikt nie zakupił jeszcze
-
2011/08/28 17:39:30
Ten obiekt z drugiego zdjęcia (Orłowo) to bar "Pod Żaglami", też w sumie niezła speluna. Mniej więcej w tamtych latach uczęszczałem do Liceum Plastycznego położonego nieopodal, więc można powiedzieć, że znam ten "lokal" :) Inny okrąglak, położony obok domku Żeromskiego, w Orłowie to właśnie część Liceum Plastycznego. Można powiedzieć, że okrąglaków w naszym mieście nie brakuje...

Fajnie że zachowało się zdjęcie tej parterowej zabudowy obok Kolegiaty. Też jestem w posiadaniu albumu państwa Szypowskich. A moja skromna osoba dziwnym zbiegiem okoliczności jest tam uwieczniona, chodzi o zdjęcie z Liceum Plastycznego na str. 181 (pierwszy z prawej).
-
slawnw
2011/08/28 22:49:28
@Flyethemoon - jak to było? My tym hotelem pokazujemy niedowiarkom... ;)

@Greg - no to chyba mamy różne albumy, bo w moim... nie ma aż tylu stron?! Może to z powodu, że ten w moim posiadaniu to "wydanie drugie, uzupełnione"? No ale jak "uzupełnione" to nie powinno być odchudzone przecież.
-
2011/08/28 23:24:15
@slawnw
Ja mam wydanie z 1975 roku (prawdopodobnie pierwsze, ale nie jestem pewien).