Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

System viaTOLL a emisja spalinDużo szumu narobił wprowadzony 1 lipca system automatycznego poboru opłat od pojazdów ciężarowych i autobusów - viaTOLL. Najpierw nie chciał zadziałać w przewidzianym terminie, a później - pośrednio - stał się przyczyną ucieczki tirów z płatnych autostrad na drogi lokalne. O tym wszystkim rozpisywały się media, więc nie ma co powielać tych wątków. Mnie przypadkowo zaciekawiło co innego w tym nowym elemencie miejskiego krajobrazu.Częścią systemu opłat są bramownice, za pomocą których są naliczane należności. O ile poza miastami, zawieszone nad autostradami kratownice są do przyjęcia, to już nie bardzo wpisują się one w miejski krajobraz, tak jak ten egzemplarz w Wejherowie. Mniejsza jednak o wygląd...Zaciekawiły mnie te badziewiaste pojemniki, dodatkowo "upiększające" miejski krajobraz. Jakież było moje zdziwienie, gdy zbliżając się do jednej z bramownic, usłyszałem warkot pracującego agregatu. Chyba prądotwórczego, bo jakiego by innego? Dla mnie to jakiś absurd. W środku miasta, obok domów mieszkalnych, zafundowano ludziom szkaradną bramownicę z warczącym cały czas spalinowym agregatem. Jakaś paranoja. Z jednej strony walczymy o zmniejszanie ilości spalin (opłaty w systemie viaTOLL są mniejsze dla pojazdów spełniających ostrzejsze normy emisji spalin), a tu fundujemy sobie taką ciekawostkę przyrodniczą z dodatkową rurą wydechową, i to w i tak już dostatecznie zanieczyszczonych terenach miejskich.
To takiego urządzenia nie można podłączyć do miejskiej sieci energetycznej?!? Cóż, współczesne czasy też zapisują kolejne karty księgi absurdów, jej kolejny rozdział, zaraz po PRL-u. Taka ultranowoczesna bramownica z napędem na agregat, sprawia wrażenie supernowoczesnego komputera z napędem na korbkę.

P.S. Dzisiaj na całym odcinku krajowej "szóstki" objętej systemem opłat, warczały raźno agregaty przy każdej z bramownic.


*  *  *  *  *  *  *

Odrobinka rock-country, o tendencyjnym tytule.

Too Slim & Taildraggers - One More Gallon of Gasoline


niedziela, 24 lipca 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/24 23:34:10
Właśnie dziś w tvn24 poruszano temat tych agregatów stojących przy bramkach viaTOLL. Nie przysłuchiwałem się zbyt uważnie, ale z tego co zrozumiałem, to początkowo zakładano że urządzenia zasilane będą energią z paneli słonecznych. Nie wiem czemu to nie wypaliło (za mało słońca?), ale ostatecznie wygrała wersja z agregatami.
-
slawnw
2011/07/26 18:38:12
Nie widziałem tego programu, więc też nie wiem co legło u podstaw takiego, chyba jedynego w swoim rodzaju, systemu zasilania. Nadal nurtuje mnie pytanie o zwykłe zasilanie z sieci energetycznej. Czyżby znowu wygrała bylejakość?
-
2011/07/29 23:08:42
Podejrzewam, że załatwienie takiego przyłącza grubo przekraczało terminy narzucone w tym szalonym projekcie
-
slawnw
2011/07/30 12:29:55
Też dopuszczam taką możliwość, ale dlaczego teraz sukcesywnie nie likwiduje się tej prowizorki, tylko ładniej opakowuje - bowiem po kilku dniach zobaczyłem, że te zbiorniki "znikają" pod kolejną (trochę już ładniejszą) warstwą blachy ocynkowanej? Dziwny jest ten świat... ;)