Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Słodki BałtykNie będzie dzisiaj o naszym morzu, które nijak nie może być słodkim (wiem, bo nie raz łyknął człowiek za młodu morskiej wody). Akumulatory też są raczej "kwaśne" niż słodkie, więc w czym rzecz...?


Początkowo miałem zamiar przewrotnie potraktować dawne, lipcowe święto, jako święto słodyczy w nawiązaniu do dawnej nazwy zakładów E.Wedel (może niegłupim pomysłem byłoby ustanowienie takiego święta?). Wyszło jednak inaczej, więc dzisiaj coś w tym tonie, chociaż nie będzie z początku słodko. Już wcześniej miałem okazję zrobić zdjęcie tego miejsca przy ul.Chylońskiej, które stało się takim mini warsztatem samochodowym, ale jak widać powyżej, nie zdążyłem...
Co było tutaj przed sklepem-warsztatem? Wielu chylońskich wapniaków zapewne wie, ale na razie niech to będzie słodką tajemnicą. Jeśli będzie zapotrzebowanie - odpowiem w komentarzach, jeśli kto inny mnie nie uprzedzi.
Cóż jednak w tym słodkim temacie robi ta rudera przy ul.Puckiej? Nad tablicą z numerem budynku znajdowała się za słusznie minionych czasów tablica z nazwą ZPC "Bałtyk" - tego jestem pewien. Natomiast nie mam już stuprocentowej pewności (ale jestem jej bliski), czy tak samo do tej firmy należała część budynków przy skrzyżowaniu ul.Hutniczej i Puckiej - naprzeciwko zakładów rybnych Wilbo. No i tu właściwie wpis miał się zakończyć, bo chodziło w nim tylko o takie chylońskie słodkie wspomnienia. No, ale jak człowiek nie jest w temacie, to nie może do końca zaplanować wpisu.

Dla mnie zawsze głównym zakładem ZPC Bałtyk były zabudowania w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie obecnie znajduje się Galeria Bałtycka (w pamięci mam też widniejący tam kiedyś znak firmy Fazer, która przejęła zakłady). No i z końcem budynków, wydawało mi się, że nastąpił koniec firmy. Jednak byłem w błędzie. Przeszukując strony internetowe, co i rusz natrafiałem na informacje z kwietnia 2006 roku, które obwieszczały: Na rynek słodkości wróciły produkty z popularnym kiedyś znakiem firmowym ZPC Bałtyk. Firma z 80-letnią tradycją miała być zlikwidowana, bo jej właścicielowi - koncernowi Fazer z Finlandii - nie opłacało się utrzymywanie produkcji słodyczy w Trójmieście. Gdy Fazer wszedł na rynek z własną marką, wykreślił z nazwy produktów logo "Bałtyk". Podczas lektury, okazało się, że powrót marki wymagał determinacji załogi: Fabrykę w Oliwie przed likwidacją uratował opór jej załogi. Długotrwałym strajkiem wymusiła ona od fińskiego koncernu zgodę na wykupienie firmy przez pracowników.Znikający znak firmowy zakładu w Oliwie. Co chciał udowodnić "twórca", zamalowując historyczną nazwę?

Po łatwym odnalezieniu strony zakładu, okazało się, że "w 1977 roku na mocy zarządzenia Wojewody Gdańskiego przyłączono do "Bałtyku" fabrykę wyrobów cukierniczych zlokalizowaną w Gdyni. Jej specjalnością stała się produkcja galaretek, żelek, a także popularnych wówczas wśród kierowców cukierków "auto-caffe" (kto chce sobie przypomnieć inne produkty sprzed lat, może to zrobić zaglądając tutaj). Czy to był ten zakład, który przedstawiłem wcześniej na zdjęciu? Spróbuję się dowiedzieć.Tuż obok zakładów "Bałtyk" (widoczny w tle komin należy do niego) powstało zamknięte osiedle "Nova Oliva". Tak na marginesie: zauważyłem, że coraz bardziej się od siebie ludzie odgradzają. Niby to ze strachu o kradzieże, ale tak naprawdę to raczej chodzi o izolowanie się w ogóle od obcych. I ten lęk... Brak nazwisk na domofonach, zamazywanie tablic rejestracyjnych samochodów...

Ja w latach 80. byłem częstym gościem znajdującej się na tym terenie "starej olivy" (również terenu zamkniętego), czyli zakładów produkcji farb i lakierów - głównie pod potrzeby stoczni - Polifarb Oliva. Firma nadal działa pod nazwą Teknos-Oliva, w Chwaszczynie, na terenie, który miał być kiedyś jedną wielką fabryką farb... ale to już inna historia.

W zmianach obydwu zakładów - choć diametralnie różnych - można odnaleźć jakieś pozytywy. W przypadku fabryki farb dobrze się stało, że zniknęła ona stąd a jednocześnie nadal istnieje w innym miejscu. W przypadku "Bałtyku" dobrze się stało, że nie zniknął on zupełnie z naszego krajobrazu i jest dowodem na to, że nie wszystko trzeba było rozpierniczyć ze słusznie minionego okresu. Producent słodyczy, jest też żywym przykładem, że nie wszystkie teorie spiskowe o wykupywaniu polskich zakładów w celu ich późniejszej likwidacji są tylko takimi teoriami. Nawet w najbardziej nieprawdopodobnej teorii gdzieś tam tkwi ziarenko prawdy. W tym przypadku - ziarenko kakaowe.


*  *  *  *  *  *  *

Utwór grupy Kombi "Słodkiego, miłego życia" jest naturalnym dopełnieniem wpisu. Nawet tytuł płyty tutaj pasuje w kontekście słodkiego "Bałtyku": "Nowy rozdział".

Kombi - Słodkiego, miłego życia

środa, 27 lipca 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/29 00:26:11
Pamiętam szklarza w "Mitro" przed wyburzeniem, ale co było w akumulatorach nie mam pojęcia. Pustka. Zawsze przechodziłem drugą stroną Chylońskiej obserwując unikalny wówczas mechanizm buda-smycz-pies pod "odbudowanym" Mitro :D

Swoją drogą akumulatory (pozdrawiam sympatyczną panią) przeniosły się do większego lokalu w stronę Puckiej, koło apteki.
-
slawnw
2011/07/29 13:21:13
Hmmm myślisz, że sympatyczna pani "z akumulatorów", tu zagląda? ;)
Czy ta pani jest taka słodka, jak... no właśnie - cukiernia, która mieściła się tu "za moich czasów"? :)
-
2011/07/30 23:14:23
To musiało być dawno bo jako dzieciak zdecydowanie bym nie przeoczył cukierni tak blisko domu :)
-
slawnw
2011/07/31 21:01:33
To wręcz prehistoria. ;)
-
2014/11/30 00:04:07
Tam były nawet dwie cukiernie! :)
Jedną prowadzili Andrzejewscy przez długie lata. Następnie przez krótki okres lat 90tych był sklep Maja, później znów była cukiernia. Chyba około 1996r. otworzył się sklep motoryzacyjny Motpuls, a kilka lat później sklep z akumulatorami.
Nigdy nie było tam warsztatu.
A jeszcze wiele lat prędzej w nieistniejącym już obok domu (lokal z akumulatorami był przybudówką tego domu) była pracownia szewska pana Simon'a