Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Rębiechowo się rozrasta

Stan prac na koniec kwietnia tego roku.

Gdańskie lotnisko rośnie jak na drożdżach i choć rok temu (tutaj zdjęcia z czerwca zeszłego roku) wydawało się, że inwestycja jest daleko w polu, to dzisiaj widać, że prace posuwają się do przodu.

Trzy kolejne zdjęcia przedstawiają stan lotniska na chwilę obecną. Zrobiłem je tak na pamiątkę, aby kiedyś przypomnieć sobie, jak to drzewiej bywało...


Czy po oddaniu nowego terminalu "tyski grzybek" zniknie?Choć bryła budynku gotowa, to wiadomo, że z pracami wykończeniowymi we wnętrzu jest najwięcej zabawy, więc mimo wszystko, czasu wykonawcy nie mają zbyt wiele.Coraz ciaśniej. Gdy otwierano obecnie funkcjonujący terminal - w 1997 roku - odprawiano tutaj dziesięć razy mniej pasażerów niż obecnie.

Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w 1974 roku, po przenosinach z Wrzeszcza. Przy okazji: na stronie "Kosycarz Foto Press" można odnaleźć sielankowe wręcz obrazki z poprzedniego lotniska, gdzie ludzie wręcz mogli dotknąć samolotów (małe te zdjęcia, ale zawsze). Tam też można zobaczyć zdjęcia z budowy Rębiechowa - wpisując odpowiednie słowa kluczowe i przedział czasowy, który nas interesuje.
Przeglądając wcześniej wiadomości na temat obecnego lotniska, nie zwróciłem baczniejszej uwagi na informację, że "w 1997 roku oddano do użytku nowy terminal", niesłusznie uważając, że obecny terminal pochodzi z początków istnienia lotniska w Rębiechowie. Nasunęło mi się pytanie: jak wyglądał początkowy budynek? Metodą prób i błędów odnalazłem notatkę: Lipiec 1997. Marek Kamiński i terminal w Rębiechowie. No i tam, dodatkiem do słów były między innymi dwa poniższe zdjęcia (więcej tutaj), które odpowiedziały mi na postawione sobie pytanie.Fot. Jacek Balk - Agencja Gazeta. Budowa obecnie funkcjonującego terminalu w 1997 roku.Fot. Jacek Balk - Agencja Gazeta. Marek Kamiński na tle starego terminalu w 1997.


O ile dość łatwo znaleźć odpowiedź o przeszłość, to nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile lat upłynie, gdy obecnie budowany terminal zrobi się za mały i trzeba będzie budować kolejny? Przypomnijmy sobie: pierwsza rozbudowa po 23 latach (1974-1997), druga - po 15 latach (1997-2012). Następna? Chyba jednak nie tak szybko - obecny boom to wynik zmian ustrojowych w naszym kraju i otwarcie europejskich rynków pracy dla naszych obywateli. Taki splot wydarzeń już się nie powtórzy.


*  *  *  *  *  *  *

A muzycznie... coś, co mnie od wczoraj unosi tak w powietrze. Projekt Almunia - coś zupełnie wcześniej mi nieznanego. Zgadzam się z redaktorem radiowej "Trójki" - Michałem Margańskim - dzięki audycji którego poznałem te dźwięki, że unosi się nad płytą duch Pink Floyd.

Almunia - New Moon


niedziela, 31 lipca 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/31 23:58:42
Pamiętam lotnisko w Rębiechowie z czasów gdy za terminal służył dość obskurny barak. Bywałem też w terminalu lotniska, gdy mieściło się ono na Zaspie (Wrzeszcz-Lotnisko, tak nazywał się wówczas przystanek SKM).
-
slawnw
2011/08/01 11:57:25
Według dzisiejszego artykułu w starym-nowym terminalu będzie hala przylotów i odloty poza Schengen a w nowym będą odloty do strefy Schengen. A obsługa EURO 2012...
trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,10039382,Lotnisko_Gdansk_na_Euro__Kibicow_odprawia_w_hangarze.html