Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Efekt konkurencji

Złote lata wypożyczalni filmów, które oferowały kiedyś na kasetach VHS to co wcześniej było dostępne tylko w sali kinowej, już dawno minęły. Szał minął. Blask "Beverly Hills" spowszedniał, a kino wróciło do łask, ale już w odmianie multi. Pewną ciekawostkę-paradoks odnajduję na stronie opisującej historię wciąż działającego kina w Zbąszyniu (mam nadzieję, że tak jest, bo tekst pochodzi z 2005 roku). Jak wspominają dzierżawcy kina, po chwilowym sukcesie w nowych czasach: "...była posucha, ludzie przestali chodzić do kina. Woleli w domu oglądać filmy z kaset video. By się utrzymać, w 1992 roku postanowiliśmy ratować kinowy budżet tym co się wówczas przyczyniało do jego upadku, czyli wypożyczaniem kaset video". Tym oto sposobem kino przetrwało. Również dzięki temu, że "połowie lat 90. powoli zaczęła się odzywać tęsknota za dużym ekranem" - jak można przeczytać dalej.

Wertując strony książki "Gdynia w gazetach", odnajduję fragment, świadczący o tym, że nie tylko video "walczyło" z kinami. W marcu 1964 roku można było przeczytać na łamach Dziennika Bałtyckiego: W kinach coraz mniej widzów. [...] Spadek frekwencji w kinach to niewątpliwy efekt konkurencji, jaką stanowi telewizja. Zresztą ilość odbiorników jest w Gdyni szczególnie duża. Np. w ub. roku przybyło ich ponad 5 tys. Obecnie w Gdyni jest już zarejestrowanych ponad 7.200 telewizorów.
Jak widać, kina to zawsze miały pod górkę.Zauważyłem, że napis "Video-pamiątki" przy ul. Obrońców Wybrzeża już zniknął.


*  *  *  *  *  *  *

Było dwóch pewniaków do muzycznego dodatku, ale w związku z tym, że Kapitana Nemo z jego "Wideonarkomanią" nie znalazłem, to nie pozostało mi zaprezentować nic innego jak The Buggles z utworem "Video Killed The Radio Star" z 1979 roku. Cóż, nowe technologie zawsze coś tam po drodze wykoszą...

The Buggles - Video Killed The Radio Star

środa, 20 lipca 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/21 19:34:52
Zawsze koło tej wypożyczalni się mijało jak się jechało do matki chrzestnej na romanowskiego, ech dobre czasy :P przynajmniej napis zostawili ale chyba niedługo go zdejmą aby nie wprowadzać ludzi w błąd.
-
slawnw
2011/07/22 18:21:33
I tu niespodzianka, bo... wypożyczalnia nadal istnieje, ale schowana w rogu, a kiedyś chyba zajmowała ona większość powierzchni dawnego supersamu.