Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Długa kręta droga
Rzadko już spotykane betonowe bariery ochronne - obecnie zastępowane metalowymi. Jeszcze je można spotkać. Nie tylko na bocznych drogach Pomorza, ale wszędzie tam, gdzie czas płynie wolniej.

Wydawać by się mogło, że długie kręte drogi to już przeszłość, lub tylko zjawisko spotykane na bocznych drogach - tak jak widać to na zdjęciu u góry. Przemierzając ostatnio Polskę wzdłuż, miałem okazję zaobserwować, że może i drogi to nam się budują coraz prostsze, ale droga do tego jednak kręta i wyboista. Prace przy budowie autostrady północ-południe trwały nawet w wielkanocny poniedziałek. Ten zapał do pracy jest naprawdę krzepiący, i nawet człowiek ze zrozumieniem przyjmuje informacje o kolejnym objeździe na trasie. Optymizm jednak słabnie, gdy po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów dopada mnie codzienność. Brutalna prawda każe mi się zastanowić, dlaczego nie może być coraz lepiej w każdym calu - albo inaczej: na każdym kilometrze? Wygląda to tak, jakby w ferworze walki o kolejne kilometry nowej autostrady, zapomiano o drogach już istniejących. Nie mniej ważnych, niż te nowe.
Miałem okazję osobiście (w ramach gospodarskiej wizyty) zapoznać się z jednym z wielu na naszych drogach "odcinków testowych" - na krajowej jedynce, pomiędzy Krośniewicami a Łęczycą (jak na zawołanie, po moim powrocie, ukazał się o tym artykuł z filmikami). Przypisywanie jednak temu odcinkowi określeń: "dziury horror", czy też: "po nalotach w Libii drogi w lepszym stanie", świadczy o krótkim życiorysie piszących te słowa. Czas było przywyknąć - takie słowa cisną mi się na język. Nic nowego. Niestety. Czy "ten odcinek jedynki przejdzie do legendy", jak stwierdza jeden z komentujących pod jednym z filmików? Chyba nie starczyłoby papieru na spisywanie takowych legend z naszych dróg... Chociaż... legenda to chyba coś takiego bardziej nieprawdopodobnego, prawda? A te dziury w jezdni są jak najbardziej realne.
 


Budowa autostrady pomiędzy Toruniem a Włocławkiem.


*  *  *  *  *  *  *

Na coraz dłuższej liście wykonawców, którzy udźwiękawiają wpisy, nie ma jeszcze Beatlesów. Czas nadrobić zaległość.

The Beatles - The Long and Winding Road


piątek, 29 kwietnia 2011, slawnw
Tagi: drogi

Polecane wpisy