Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Oksywie
Z racji powiązań rodzinnych byłem kiedyś częstym gościem na Oksywiu, czego skutkiem są przedstawiane dzisiaj dwa zdjęcia z 1978 - roku mojego zrywu dokumentalisty. Powyższa wieża ciśnień, to obiekt nieistniejący (zapewne od dawna). Dziś w tym miejscu znajdują się domy jednorodzinne. Jedno w tej okolicy, ulicy bez konkretnej ulicy - Kępa Oksywska, przez te lata się nie zmieniło. Jak był chaos w zabudowie, tak jest i teraz. Może nawet pod jednym względem jest gorzej. Zrobiło się jeszcze ciaśniej i nie wyobrażam sobie skutecznej akcji służb ratunkowych w razie jakiegoś nieszczęścia.No ale zostawmy decyzje urbanistyczne urzędnikom za to odpowiedzialnym (przynajmniej teoretycznie). Powyżej: w chwili robienia zdjęcia zapewne było to moje tęskne spojrzenie na teren, który "zabrało mi" wojsko. Wzięło zburzyło bunkry, które służyły mi do zabawy w dzieciństwie, ogrodziło kiedyś ogólnie dostępny teren i bezczelnie wszystko wyrównało. Podłość ludzka nie zna granic...
Tak na marginesie, ta widoczna perforacja z lewej strony zdjęcia, to wynik mojej zachłanności, aby z filmu przeznaczonego na 12 klatek wyszło 13. No i wychodziło.
Poniżej, to z lotu satelity ten sam teren obecnie. Jak widać nic tu konkretnego nie powstało. Mały park zaledwie.
*  *  *  *  *  *  *
Dodatek muzyczny: Simple Minds - For Your Pleasure
Wcześniej utwór ten walczył jako dodatek do wpisu o neonach, ale sam tytuł płyty to było za mało aby wygrać z Kraftwerkiem. Dzisiaj załączam go dla swojej/twojej/waszej (niepotrzebne skreślić) przyjemności. Przyjemnie leniwie ciągnąca się piosenka jak powolnie obracające się rolki kasety z okładki płyty "Neon Lights".

niedziela, 30 stycznia 2011, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2011/01/30 23:01:55
Tak to już jest czasy lecą naprzód i wszystko co stare zostaje zastąpione czymś nowym, nigdy nie zapomnę TOSu który tutaj zostal opisany, a teraz pustka nic tam nie ma, i nie wiadomo kiedy wszystko się rozpocznie, podobnie z estakadą tyle lat nic się nie działo aż do teraz.
-
2011/01/31 00:02:19
Na temat tych bunkrów coś więcej pamiętasz?
-
2011/02/04 19:47:48
@Flyethemoon - Myślę, że nikt tu nie ma wątpliwości, że nie patrzę źle na zachodzące zmiany. One muszą zachodzić (oby jak najczęściej na lepsze), ale dobrze jest pamiętać jak to jeszcze nie tak dawno bywało. Myślę, że warto. :)

@Tomektoon - Niewiele. Ale nie były one czymś niezwykłym. Jak pamiętam były tam dwa zwykłe bunkry na planie kwadratu z otworami strzelniczymi na każdym boku. Dopóki wojsko nie ogrodziło tego terenu, był ten teren popularnym miejscem spotkań. Znacznie ciekawszym obiektem był inny, znajdujący się na górce bliżej oksywskiego cmentarza. Pamiętam go jak przez mgłę. Wiecznie zalany wodą. Jakieś połamane metalowe maszty... Fajnie tam było kiedyś... :)
-
2011/02/05 07:28:03
To może będziesz w stanie wzbogacić ten temat o kolejne rewelacje, albo potwierdzić dotychczasowe :) Trzeba się zarejestrować, ale cóż to za wysiłek w porównaniu do dodania wpisu na blogu...

www.eksploracja.eu/forum/viewtopic.php?t=4442&start=0
-
slawnw
2011/02/06 20:46:28
Nie sądzę, że wiem coś więcej od znawców, zapewne, tematu, ale spróbuję wykonać ten wysiłek. ;)
-
2016/09/24 17:09:55
Dzień dobry
Jestem zainteresowany zdjęciem wieży ciśnień (zgoda na wykorzystanie) i poszukuję kontaktu z użytkownikiem slawnw.
Dziękuję i pozdrawiam
Marcin