Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Nasza droga benzyna


Takim bezpośrednim impulsem do wpisu była kolejna wiadomość o podwyżkach cen paliw na naszych stacjach i jak zwykle w takich przypadkach - forumowa walka na argumenty (mniej lub bardziej poważne): czy teraz jest drożej w stosunku do cen światowych surowca, czy kiedyś i jak to jest w stosunku do realnych zarobków? Szczerze mówiąc i ja miałem chęć zrobić na własne potrzeby takie porównanie, ale okazało się to nie takie proste. Wymagałoby to przede wszystkim bacznej obserwacji rynku przez dłuższy czas, a na to u mnie się nie zanosi. Jednak mogę pokusić się na skrótowe spojrzenie wstecz - widoczne chociażby z porównania cen widocznych na poniższych zdjęciach. I nie ma tu większego znaczenia, że przedstawiają one stacje różnych sieci.Powyżej: maj 2009 kontra styczeń 2011.
(ciekawi mnie, ile lat musi upłynąć, abyśmy zapomnieli czym były winiety, czy też adblue?)

Jak trudnym zadaniem jest określenie właściwej ceny paliw nawet w jednym dniu, niech świadczy moja obserwacja sprzed dwóch dni. Skupię się na benzynie 95, gdyż jest ona mi bliższa sercu - czytaj: kieszeni. Na odcinku Wejherowo - Gdynia wszędzie obowiązywała cena 4,99. Natomiast już wjeżdżając na ul. Hutniczą, będącą swoistą enklawą niższych cen, z łatwością można było zatankować za 4,82 za litr, a na stacjach samoobsługowych (np. Neste) za zaledwie, rzec by można, 4,78. 21 groszy różnicy ceny przy pięciu złotych to już sporo.

Dzięki zajrzeniu do mojej "kapsuły czasu" mogę fizycznie spojrzeć na pierwszą stronę "Gazety Wyborczej" z 10. kwietnia 1996 roku. Tam na pierwszej stronie odnajduję złowrogo brzmiący tytuł: "Drożeje benzyna. 15 proc. na litrze". Podane ceny wywołują lekki uśmieszek. "Średnio o 15 proc. drożeją w niedzielę paliwa na stacjach benzynowych. Za litr etyliny 94 zapłacimy maksymalnie... (no, kto by zgadł??? - wtrącenie moje) 1,5 zł, benzyny bezołowiowej 1.45, a oleju napędowego 1,22 zł".
Trochę nam się te ceny zmieniły przez te 15 lat, prawda? Szkoda tylko że zarobki to już w takim tempie nam nie rosną.

Patrząc jeszcze bardziej wstecz o mniej więcej taki sam okres, to już mamy zmiany kosmiczne w temacie paliw. One już nie dotyczą samych cen...Długą musieliśmy drogę przejść, aby stacje paliw przywiązywały nas do siebie w bardziej wyrafinowany sposób, niż kawałek karteczki z kolekcją stempli. Teraz zazwyczaj zbieramy punkty.
Skoro widać w wpisie orła cień, to muzycznie... nie, nie - nie "Orła cień". Piosenka z typu lekkiej, łatwej i przyjemnej - Broken Wings - z albumu Welcome to the Real World z listopada 1985. Teledysk łączy się poniekąd z tematem paliw...


środa, 12 stycznia 2011, slawnw

Polecane wpisy