Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Po koleiWpis dziś kolejowy. Chociaż kolei rzeczy dzisiaj zmienię (i być może częściej tak będzie). Najpierw spojrzymy w przyszłość, aby później móc spojrzeć wstecz i tym samym zobaczyć, czy dzisiejsze przyrzeczenia to tylko puste obietnice, czy też może poważne zobowiązania. Żeby nie było jak to z tym tarasem widokowym na Sea Towers w Gdyni, który niby miał być ogólnodostępny, a teraz wszyscy wypierają się takich deklaracji.
Chcę też trochę urozmaicić wpisy, podczepiając jakiś utwór - zazwyczaj wiążący się choć trochę z tematyką wpisu - może to być tytuł utworu a propos, lub teledysk, lub tylko osobiste skojarzenie. Pretekst zawsze się jakiś znajdzie. Może tym samym, ktoś zaglądając tutaj zawiedzie się wpisem, ale dotrą do niego dźwięki trafiające w gust...

Wpis o kolei. Zima za oknami na całego...
Do posłuchania, z trzeszczącej płyty, już ponad trzydziestoletni utwór z działu muzyki elektronicznej - Ice Train - Ashra.Stare i nowe na dworcu Łódź Fabryczna

Ostatnio dwa tytuły zwróciły moją uwagę: Przetarg na modernizację SKM-ek. Będą nie do poznania. (ktoś na forum trafnie zauważył, że będą nie do poznania, bo będą do Gdańska) i Zmarnowana szansa na szybszą jazdę do Warszawy.

W pierwszym artykule mamy obietnicę modernizacji 21 zestawów, które mają być gotowe do maja 2012. Jest to jakiś krok do przodu, chociaż forumowi znawcy(?) tematu mają (jak zwykle zresztą) negatywną opinię na ten temat, twierdząc, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto i że lepiej zakupić w to miejsce całkowicie nowe jednostki. I szczerze powiem: nie wiem, czy mają oni rację. Ja tylko zobaczę, czy ta obietnica się spełni. Na zupełnym marginesie tej sprawy tylko dodam, że miałem okazję minionego lata sporo podróżować metrem w Barcelonie (a chyba możemy naszą SKM-kę traktować jako naziemne metro). Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. Im nowsze modele wagonów metra, tym mniej w nich miejsc siedzących. W najnowszych, jest zaledwie 20 miejsc siedzących na... ponad 200 stojących! Niestety, coraz nas więcej do przewiezienia. A w przeprowadzonych badaniach przez SKM, nie było aprobaty na mniejszą ilość miejsc siedzących...

W drugim artykule mamy absurd dni naszych (ktoś twierdzi, że absurdy to była domena PRL-u?). Modernizacja trasy kolejowej Gdańsk - Warszawa jest przeprowadzana pod składy Pendolino z wychylnym pudłem, a zakupione zostaną takowe zastawy... bez "wahadeł". Podobno różnica w konstrukcji pociągu przełożyłaby się na 18 minut różnicy w czasie podróży z Gdańska do naszej stolicy. Pociąg wychylny miałby pokonać trasę Gdańsk Główny - Warszawa Wschodnia w 2 godziny 3 minuty. Piszę "podobno", bo forumowicz Kajetanb52 "stawia diamenty przeciw orzechom, że nawet po modernie pojazd nie zejdzie poniżej 3h".
Pewnego dnia spojrzymy wstecz i "rozliczymy" tu wszystkich. I zobaczymy komu należeć się będą "diamenty" a komu "orzechy".
Swoją drogą, czy warto wywalać o wiele więcej kasy w kraju, który po prawdzie cały czas jest na dorobku, na coś co przybliży nas do celu o zaledwie kilkanaście minut? Nawet przy tych dłuższych czasach przejazdu to i tak samolot wydaje się być wykluczonym z konkurencji na tym odcinku. No ale poczekajmy na wyniki jakie rzeczywiście będą osiągane i kto będzie posiadaczem "diamentów".


Linki: Ad.1 - Ad.2


niedziela, 05 grudnia 2010, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
marzatela
2010/12/05 16:47:47
Od 15 grudnia SKM-ka też będzie jeździć rzadziej. Czy w tłoku będzie można dostrzec te nowe piękne wagony?
-
2010/12/05 23:22:27
Swoją drogą, ciekawe kiedy ostatni skład En-57 trafi do muzeum, w przyszłym roku będzie 50 lat odkąd się nim możemy raczyć w podróży. Stawiam datę wycofania na 2030 ;)
-
2010/12/06 03:43:04
Ja SKMką praktycznie przestałem jeździć, kiedy po wszystkich "poprawach" rozkładu okazało się, że na moje Leszczynki SKM dojeżdżają jakieś ochłapy raz na pół godziny.

Skoro już przy kolei jesteśmy to trochę spamu: www.youtube.com/watch?v=5cTeSnZdkPM
I przy okazji - może posiadasz stare zdjęcia dworca ze świecącymi neonami?
-
slawnw
2010/12/06 19:49:38
@Marzatela - SKM-ka jest do przewożenia ludzi, nie do jej podziwiania. ;)
Może rzadziej będą kursować, bo zabiorą część zestawów do remontu?

@Para... (ludzie jak wy lubicie utrudniać mi życie wymyślnymi pseudo) ;)
Najpierw zacząłem zastanawiać się, czy rok 2030 jest w moim zasięgu? Ale dam radę - statystycznie rzecz biorąc. Sprawdzimy wtedy kolejny zakład o diamenty. :)

@Tomek - Czyżby w dworcu dobywał się jakiś dzień otwartych włazów? Spam ciekawy, choć może mógłby być choć trochę krótszy. Taki na miarę naszych czasów - kompaktowy. :) Zwłaszcza ciekawe te resztki dworca sprzed wojny. To jakaś impreza dla wybrańców była? Wszędzie te znajomości... ;)

P.S. Nie mam zdjęcia o jakie pytasz.
-
2010/12/07 01:55:50
Był to tzw Photo Day organizowany przez mmtrojmiasto.pl - impreza cykliczna, w różnych miejscach.