Wapniak na świat spogląda
Blog > Komentarze do wpisu

Złomowiec
Tak patrząc na to zdjęcie po latach od jego wykonania (niestety taka moja wada, że często nie zapisywałem dat ich wykonania, wierząc bezgranicznie w swoją pamięć) pomyślałem: gdzie podziewali się wtedy złomiarze? Takie "smakowite kąski" pozostawione na pastwę Saniporu? Ostatnio było tu o ich starej siedzibie. Coś mi się zdaje, że wcześniej bardziej w cenie była makulatura, której teraz praktycznie nikt nie chce zbierać ze względu na niskie ceny skupu w porównaniu ze złomem. Miejsce wykonania zdjęcia - Gdynia Oksywie, na ul. Arciszewskich, poniżej cmentarza. W tle płot jednostki marynarki wojennej.
Za to w tym przypadku jestem pewien, że to rok 1978 - taki mój pierwszy rok reporterskiego zrywu. Niestety, szybko się okazało, że był to słomiany zapał. A szkoda. Dziś to egzotyczny świat. Na zdjęciu: dość popularny w tamtych latach zestaw-chłodnia. Ciężarówka Skoda plus naczepa Alka. Zdjęcie zrobione przy hali targowej w Gdyni od strony ulicy 3 Maja. Obecnie w tym miejscu znajduje się zejście do sklepów w podziemiach hali, które wcześniej służyły tylko jako magazyny.
Tym zdjęciem przechodzę do "żywego złomowca". Nowa budowa (zdjęcie sprzed zaledwie dwóch lat) a sprzęt mający już swoje lata. Star 28. Wyglądało, że pojazd niezarejestrowany, prawdopodobnie służący już tylko jako podnośnik.
Ził. Kiedyś częsty widok na polskich drogach i budowach, szczególnie jako małe wywrotki. Czasem dodatkowo z jednokołową przyczepką. Szukając zdjęć w sieci takiego dość niecodziennego zestawu natrafiłem na dość niezwykłą wersję (niestety, bez przyczepy). Wersję modelarską. Ktoś, pozytywnie zakręcony, mocno się napracował nad makietą z pojazdami już praktycznie niespotykanymi na naszych drogach. Wspominany przeze mnie Ził wywrotka znajduje się na samym dole tej strony. Warto zajrzeć, bo makieta ciekawie sfotografowana, dająca czasami złudzenie realnego świata.

wtorek, 09 lutego 2010, slawnw

Polecane wpisy

Komentarze
2010/02/10 09:42:42
Sanipor - to już nazwa z nowych czasów. Drzewiej było to PRSP (Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno Porządkowych)
-
2010/02/10 10:01:10
A jeśli zdjęcie zostało zrobione po 1992 roku...? ;)
Chyba wcześniej? Wszystko dałoby się sprawdzić, ale czy to takie ważne? Dla mnie ważne, że ktoś czujny tu zagląda (zajrzał przypadkiem?). Może będę musiał więcej takich błędów robić? ;)
"Nowe czasy". To brzmi tak trochę dumnie, prawda? Chyba się szybko starzeję, bo coraz więcej myślę: ile w tych nowych czasach "nowego"? I wcale tu nie myślę o kolejnych, nowych modelach samochodów.
Pozdrawiam.
-
2010/02/13 13:09:12
Zdjęcia Liazów już można nazwać archiwalnymi i tak na prawdę bardzo cenne .Wiadomo w tamtych czasach fotografowanie było źle odbierane przez nasze władze (szpiegostwo) a szkoda .
Mam nadzieję że kiedyś ktoś założy bloga ze zdjęciami pojazdów ciężarowych z tamtych czasów .Miło było by popatrzeć znowu na pojazdy Przemysłówki PKSu czy Transbudu.
pozd.
-
2010/02/13 15:13:39
Ciężko z takimi zdjęciami, ale jeszcze mam kilka w zanadrzu pojazdów z tamtych lat. Nic specjalnego. Nysa, jelcz, jakiś wojskowy kraz... Poza tym muszę przejrzeć jeszcze raz pod tym kątem domowe archiwum. Kto wtedy w ogóle fotografował? Teraz, gdy nawet komórką można wykrzesać jakieś zdjęcie, nie ma z tym problemu. Nieraz już "płakałem nad rozlanym mlekiem". Gdybym miał taką wizję przyszłości, że założę bloga, pewnie wiele ciekawych kąsków by się miało na zdjęciach. Teraz pozostaje tylko pamięć, która, jak wiadomo, często zawodzi.
-
2010/02/18 10:50:54
Skoro pojawil sie Star to i pozdrowienia ze Starachowic pojawic sie musza. Bardzo fajny, ciekawy a dla mlodszych niezwykly blog.
-
slawnw
2010/02/19 13:10:10
Można by rzec: kultowy blog. ;))
Star się pojawił kilka już razy i niebawem znowu się pojawi.
Pozdrawiam.
-
2010/02/20 11:21:27
Tego Ziła to sam chciałem obfotografować, jeździ w firmie betoniarskiej w Redzie .HDS który jest na nim zamontowany to prawdziwy rarytas na dzień dzisiejszy .
Dziękuje za pozytywną opinie o moich modelach.
-
slawnw
2010/02/20 12:26:17
Makieta sama prosi się o pochwały. :)
Tak zwani prywaciarze mają zdolność do przedłużania żywotności wszelkich urządzeń, jak i ich przerabiania pod własne (i rynku) potrzeby. Wspomnieć tylko należy: ciężarówki z "ogórków", wywrotki z ciągników siodłowych itp.